Název novinky: CENDURO :: GPS (zejména Garmin) otázky a odpovědi

Přidal TomasTT dne 11-04-2015 01:32
#4

barney napsal:
Dotaz *pray*

Jak v rukavicích ovládat dotykový displej? Nějak to jít musí... O zimních rukavicích na smartfóny už jsem zaslechl - co je to za materiál a kde to sehnat?


Pochopitelně záleží na tom, jaký dotykový displej to je. Trošku to rozvedu... Všechny navigace Garmin, Tomtom atd., které jsou určené pro použití na motorku, jsou vybavené dotykovou vrstvou tlakového typu (říká se mu taky rezistivní). To znamená, že pro ovládání můžeš použít ruku v rukavici, sirku, tužku... prostě cokoliv, co vyvolá tlak na tom místě displeje, kde to mačkáš. Je úplně jedno, jestli je displej mokrý od deště apod. Princip si najdi někde na google - nahoře je prostě pružná plastová vrstvaa taková mezivrstva s membránou. To celé je průhledné (ne úplně, je to trošku mléčné - asi z 20%) a je to nalepené nahoře na displeji LCD. Ta horní vrstva je v odporová a dolní je vodivá. Je tam tenká vrstvička vzduchu. Jakmile to někde zmáčkneš, tak se ta membrána prohne a spojí se ty dvě vrstvy a čip, který to řídí, vyhodnotí kde jsi to zmáčknul.

Displeje s kapacitní dotykovou vrstvou fungují na jiném principu - to jsou typicky displeje všech současných chytrých telefonů, většiny autonavigací atd. Kapacitní dotykovou vrstvu nemůžeš ovládat čímkoliv ale jen holou rukou nebo stylusem, který je vodivý. Prostě se využívá principu, že lidské tělo je vodivé. Na displeji je nalepená průhledná vrstva, které je vodivá a jakmile se někde zmáčkne něčím vodivým, mezi prstem a tou horní vrstvou vzniká kapacita, která spojí obvod a řídící obvod vyhodnotí kde to bylo zmáčknuté. U nejmodernějších displejů už to ani není samostatná vrstva ale je to součást sklíčka displeje. Prostě se změní kapacitní odpor toho místa. Jakmile si vezmeš rukavice, tak se tělo od displeje izoluje a nevzniká tam obvod a displej nebude fungovat. Dá se použít speciální stylus, který má ve špičce chomáček vodivých vláken nebo ty rukavice mají na některých prstech kousek vodivé látky. Tady je příklad Rukka Virium - vidíš to na té špičce prstu ten zlatý proužek? To je ono..

'http://www.sportsbikeshop.co.uk/product_images/rukka_virium_gloves_black_detail3.jpg'

Důvod, proč se používají kapacitní dotykovky je hlavně v tom, že to má propustnost lepší než rezistivní, takže barvy displeje jsou mnohem lepší. A taky to umí multitouch (doteky více míst současně) a je to rychlejší na odezvu. A mají vyšší životnost - tuším desetkrát.

Na motorku je kapacitní dotykovka peklo - když máš nějaký chytrý telefon ve vodotěsném pouzdru nebo obalu, tak na to narazíš při prvním dešti nebo čtení ve vaně. Jakmile je displej mokrý, začne to šílet a můžeš mačkat a ono si to dělá co chce. To je typický pro kapacitní displeje. Ale na motorce taky prší a ne všichni mají rukavice, které zvládají tenhle typ displeje. Proto se pro moto navigace používají displeje s tím starším a technicky horším typem dotykové vrstvy, která je ale pro tohle použití lepší.

Teoreticky by šlo vylepšit takhle jakékoliv rukavice ale musel bys sehnat nějaký materiál, který bude správně vodivý a přitom nepoškrábe tu horní vrstvu, která je někdy plastová někdy skleněná. Jinak to funguje i přes jednu a někdy i dvě vrstvičky dalšího plastu - třeba v pouzdru nebo přes ochrannou folii na displeji to funguje ale každá ta vrstva snižuje účinnost. A jak jsem psal - nejhorší je když prší.