TIP NA VÝLET: Tyršova rozhledna "Rozálka" v Žamberku
Přidal prezi dne May 06 2010 23:04:50Při svých výletech po naší krásné zemi se velmi rád vracím do Žamberka - města
na úpatí Orlických hor. Důvodem je jistá nostalgie ...v Žamberku jsem se totiž narodil.

Tentokrát to bylo první květnový den 2009, při mém návratu z ATAVu (pravidelného setkání majitelů motocyklu Honda Africa Twin a spřátelených cendur). Bylo krásné jarní počasí a tak jsem si řekl, že by nebylo marné podívat se na svět z výšky. Zamířil jsem tedy do kopce …na rozhlednu!


Novinka
Tyršova rozhledna "Rozálka" v Žamberku

Rozhledna přezdívaná Rozálka stojí na Kapelském vrchu při západním okraji města. Postavena byla v sousedství kaple sv. Rozálie podle návrhu profesora pražské techniky Theodora Petříka v roce 1932.
 
Má tvar husitské hlásky a kopíruje tak Rozhlednu Svobody „Hýlačku“ postavenou v r. 1921 klubem čs. turistů u Tábora. Je 20 metrů vysoká. Spodní část je z kamenného zdiva a má půdorys protáhlého šestiúhelníku, orientovaná delšími stranami k severojihu. Kromě hlavního vyhlídkového patra má ještě jednu sadu oken umístěných těsně pod špicí věže.
 
Do samotné špice se dostanete po úzkém žebříku a dá se to s trochou opatrnosti zvládnout i v „pohodlných“ motokrosových botách. Běžte do toho, stojí to za to! Třeba se vám navíc poštěstí otevřením okna vysvobodit zbloudilou sýkorku a budete si moci do deníčku nakreslit sluníčko za dobrý skutek, tak jako se to poštěstilo mě ;-)

Rozhledna prošla v roce 2004 rekonstrukcí a kromě jiného byla do středu vyhlídkového patra umístěna kovová rozhledová růžice dle grafického návrhu RNDr. Jana Vítka. Ta vám pomůže v orientaci a vy si tak můžete vychutnat krásný výhled do kraje a přitom vědět že se díváte na hřbety Orlických hor, Králický Sněžník, Bukovou horu a Suchý vrch, Ciernu goru v Polsku. Za příznivých povětrnostních podmínek jsou pouhým okem vidět Krkonoše s dominantní Sněžkou.

Co zajímavého je v Žamberku a blízkém okolí ještě k vidění? Zde je několik tipů:
Zámek a zámecký park; Mariánský sloup, zajímavá kašna a radnice na náměstí; Rodný dům vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše v blízkých Helvíkovicích; cca 7km vzdálená Pastvinská přehrada; v širčím okolí pak mnoho bunkrů a pevností pohraničního opevnění, atd. atd.Přesná lokace Tyršovy rozhledny zvané Rozárka:
Žamberk, okres Ústí nad Orlicí, Královehradecký kraj, ČR; GPS souřadnice: 50°5'7.12"N; 16°27'26.63"E
Parkování zdarma, cca 50 m od rozhledny. Vstupné je přátelských 10,-Kč.
Více informací, otevírací doba apod. : http://www.zamberk.cz/index.php?IdS=311
Poznámka: před výstupem doporučuji odložit teplejší svršky, protože se zahřejete. Já jsem vše nepotřebné spolu s helmou nechal dole u ochotného studenta prodávajícího vstupenky.